HAKKIMIZDA

 

     YIL 1958,

     Dalış tutkusu bende bu yıllarda başlamıştı. Denizin dibini seyretmek rüya gibiydi. Avlanmak için balıkta boldu. Yedi sekiz metrelerde hatta kara kıyıda, taş altına daldığımızda Kaya Levreği (Eşkina,Pandelli) veya Sargoz’lar bize bakardı. İyi aranırsa Orfoz’da bulunurdu. O yıllarda avdan eve Orfoz’suz gelmezdim.

     Balık boldu ama, kaliteli dalış malzemeleri yok denecek kadar azdı. O zamanki İtalyan malı zıpkınları unutamam. Teknik bilgimle dalış bilgimi birleştirip zıpkın yapmayı hayal ederdim hep.

     1977 yılında DSİ teknik atölyedeki işimden 42 yaşında emekli oldum. Elimdeki imkanlarla imalat atölyesi kurdum. İlk önceleri BALIKADAM markası altında El Fenerleri, Olta Kasnakları, Ağırlık Kemerleri, Şnorkel Çeşitleri ve Zıpkın Uçları ürettim.

     Daha sonra oğullarımla birlikte DEEPER markası altında üretim yelpazesini genişletip Zıpkın çeşitleri, Dalgıç bıçağı ve ilk mamüllerimizin çeşitliliğini arttırarak tam 55 kalem malzeme üretimi yapar hale geldik. Şimdi ise hedefimiz ihracat yaparak üretimimizi daha yukarılara taşımak.

     Bendeki dalış tutkusu hala devam ediyor. Dalmak işte böyle bir şey. Bir daha kopamaz insan.

     "Kurallarına göre avlanmak ve denizin keyfini sürmek bence yaşamak demektir" 

Ayhan BİLGİN                       
Deeper